Are you nominated? #TSDSUAwards

Monday 11-05-2020 - 13:13

Last month we asked students to nominate who they thought deserved a Students’ Union award.

We’re happy to release a list of students and staff who have been nominated – well done!

Come back on Wednesday for the final results. We’ll also be sharing all the lovely things students have said about all our nominees!

 

Academic Staff Member 

  • Afzal Munna
  • Aled Williams
  • Amanda Owens
  • Angharad Lewis
  • Ann Bevan
  • Caroline Lewis
  • Caroline Lohmann-Hancock
  • Catherine Hancox
  • Charlotte Greenway
  • Chris Cashin
  • Conway Davies
  • Dale Clarke
  • Dave Atkinson
  • David Stacey
  • Dawn Jones (Letcturer)
  • Deborah Jenkins
  • Denise Leonard
  • Dr Angus Slater
  • Dr Bell And Team
  • Dr Deborah Hughes
  • Dr Hywel Glyn Lewis
  • Dr Peter Mitchell. English Lecturer
  • Dr Gladius
  • Dr Lester Mason
  • Elanor Alun
  • Elizabeth Halls
  • Errieta Bissa
  • Gareth Hughes
  • Gaynor Thomas
  • Greg Owen
  • Hannah Meiklejohn (Learning Support Specialist)
  • Harriet Webster
  • Ian Stander
  • Jacqui Jones
  • Jeni Williams
  • Jo Davies
  • Jon Haylock
  • Jonathan Pugh
  • Julie. Y. Davies
  • Kapilan Radhakrishnan
  • Karen Eaton Thomas
  • Katherina Zinn
  • Kathryn Flynn
  • Laura Hutchings
  • Lester Mason
  • Lindsey Roberts
  • Louise Steel
  • Luci Attala
  • Lynne Seymour
  • Magdalena Ohrman
  • Mark Flagg
  • Mathew Jones
  • Matthew Peake
  • Melanie Squire, Lecturer
  • Natalie Mac Donald
  • Nerys Defis
  • Paul Wallin
  • Paul Wright
  • Rhian Jenkins
  • Richard Sutton
  • Ruth Groff
  • Shao-Lan Yuen
  • Sian Brooks or David Stacey
  • Sioned Hughes
  • Stacey Coleman
  • Sue Maw
  • Sue Williams
  • Tania Davies
  • Tanja Nathan
  • Timothy Hopkins
  • Tom Cox
  • Wynne Jones
  • Yoana Ivanova

 

Non-Academic Staff Member 

  • Abi Luck
  • Adrian Davis
  • Ali Franks
  • Amy Hughes
  • Ann Harris
  • Clare Ree
  • Delyth Lewis
  • Donna Morgan
  • Emma Whittick
  • Gruff Owen
  • Haf James
  • Helen Pullman-Slater
  • Huw (Sports Lab Tech)
  • Ieuan (Porter)
  • Jack Millen
  • Jane Bellis
  • Jane Cartwright
  • Jessica Clapham
  • Junior Richard
  • Keith Reegan (Study Skill Support Teacher)
  • Kevin Foster
  • Lara Hopkinson
  • Laura Hutchings
  • Laura James
  • Laura Yates
  • Leslie Stevens
  • Lindsay Roberts
  • Mary (Cleaner)
  • Nuala Davies
  • Phillip Morgan
  • Rachel Bendall
  • Ric Bower
  • Sharon Davies
  • Soo Phillips
  • Stuart McQueen
  • Valerie Harding
  • Victoria Hankinson (Librarian)
  • Yehouenou Ernest

 

Part-Time Officer 

  • Abhiyaan Kapoor Malhotra
  • Abi Luck
  • Angharad Lloyd
  • Carwyn Davies
  • Cerys - Mair Griffiths
  • Jake Mcgrath
  • James Barrow
  • Laura Cait
  • Laura Smart
  • Lizzie Cawdell
  • Lois Samuel
  • Matthew Cowley
  • Melany N'barasa
  • Rebecca Alexander
  • Rio/Rhiannon Watts-Robinson
  • Zaeem Gulammamodo

 

Subject 

  • Acting
  • Addysg Gynradd Gyda SAC
  • Ancient Civilisations
  • Ancient History
  • Andy Bevan
  • Applied Anthropology
  • Applied Drama
  • Archaeology
  • BA Acting
  • BA Primary Education with QTS (Yr Athrofa)
  • Celtic Studies (MA)
  • Ceri Jones
  • Classical Civilisation
  • Classics
  • Classics and Ancient History
  • Computing
  • Dr George Sandifer-Smith
  • Education Studies: Primary
  • Education Studies
  • EIGP And Research Methods
  • English
  • Environmental Conservation
  • Fine Art
  • History
  • Jessica Clapham
  • Local History
  • Medieval Studies
  • Outdoor Adventure Education
  • Phillip Morgan
  • Porters
  • Professor Amare Desta
  • Psychology
  • Religious Studies
  • Renuga Jayakumar
  • Shao-Lan Yueng
  • Timothy Hopkins

 

Academic Representative 

  • Alison Forbes
  • Caitlin Booker
  • Chase Chandler
  • Claire Wyatt
  • Cristina Nepotu
  • Elicia Axon
  • Helen Lewis (Advocacy)
  • James Dunhill
  • Joyce Kakulu Wa Kakulu
  • Karen Lacey-Freeman
  • Lizzie Cawdell
  • Lois Samuel
  • Louisa Smith
  • Matt Crowley
  • Melisa Pak
  • Nikolay Daskalov
  • Rebecca Calder
  • Rebecca Crane & Kailam Fearn
  • Vishnua (DBA Student) (London)
  • Will Le Bas
  • Zaeem Gulammamodo

 

Non-Academic Department 

  • Dan the handyman (Swansea Dynevor)
  • Disability Support (Lampeter)
  • DSA People (Lampeter)
  • Estates (Lampeter)
  • Librarians (Carmarthen)
  • Library (SA1 Swansea Waterfront)
  • Mary (Cleaner) (Lampeter)
  • Mental Health (Robert Hunter) Cathy And Helen Griffiths
  • Porters (Lampeter)
  • Porters (Carmarthen)
  • Receptionist (Both Ladies) (Cardiff Learning Centre)
  • Rhian Thomas (Registry at Lampeter)
  • Security (Carmarthen)
  • Sharon Alexander
  • Sharon Davis (Mental Health Advisor)
  • Student Services
  • Youtoo

 

Outstanding Contribution to Sustainability 

  • Alice Evans
  • Dr Audsin Dhas
  • Gaynor Thomas
  • Iona Mokandpuri
  • Jake Mcgrath
  • Laura Smart
  • Lily Earp
  • Martha Warren
  • Shao-Lan Yuen
  • Sue Maw/Gaynor Thomad
  • Zaeem Gulammamodo

 

Most Improved Team 

  • Fencing Society
  • IT Team
  • Lampeter Netball
  • Men's Rugby (Lampeter)
  • TSD Lampeter Women’s Rugby

 

Sports Club 

  • Basketball (Swansea)
  • Fencing Society
  • Women’s Rugby (Lampeter)
  • Men's Rugby (Lampeter)
  • Netball (Lampeter)
  • Carmarthen Outdoor Pursuits Society
  • TSD Lampeter Netball

 

Society or Community 

  • Choir Society (Carmarthen)
  • CU (Carmarthen)
  • Environment Society (Swansea)
  • Lampeter Fitness Society
  • Green Society (Lampeter)
  • Men's Rugby (Lampeter)
  • Lampeter Performing Arts Society
  • LGBTQ+ (Lampeter)
  • Medieval Society (Lampeter)
  • SoCom (Swansea)
  • TSD Lampeter Dance Society
  • UWTSD International and Exchange Students' Society
  • Welsh Society (Lampeter)
  • Youtoo

 

Volunteer of the year 

  • Hannah John
  • Iona Mokandpuri
  • James Dunhill
  • Josh Selwyn
  • Lucy Smith
  • Zaeem Gulammamodo

 

RAG Award 

  • Iona Mokandpuri
  • Lampeter Fencing
  • Men's Rugby (Lampeter)
  • Lampeter Performing Arts Society
  • Medieval Society (Lampeter)
  • Zaeem Gulammamodo

 

Individual Contribution 

  • Alice Evans
  • Carly Lee
  • Georgia Thomas
  • Kai Preston
  • Laura-Cait Driscoll
  • Lizzie Cawdell
  • Matthew Cowley
  • Nikolay Daskalov
  • Pixie Fear (Holly Fear)
  • Tammie Bowie
  • Tomas Jessett
  • Zaeem Gulammamodo

 

Belinda Memorial (Lampeter Only)  

  • Alexander Goodman
  • Declan Lennon
  • Hugo Malim
  • Saskia Judd
  • Tammie Bowie

 

Lesley Charman Award (Lampeter Only) 

  • Bronwyn Kirk
  • Carrina Tucker-Hughes
  • Elizabeth Webster
  • Georgie Pellow
  • James Barrow
  • Jessica Plunkett
  • Lucas Lopes
  • Matthew Cowley
  • Natasha Coombs
  • Ruth Athey

 

 

Related Tags :

More Trinity Saint David Students' Union Articles

More Articles...

Development CSS